MUZEA ŠKOLÁM - METODICKÉ MATERIÁLY K MUZEJNÍM EXPOZICÍM
Cílem autorského týmu je vytvořit vzdělávací výukový materiál k vybraným muzejním expozicím v ČR zachycující dějiny 20. století v Československu, např. k expozici Křižovatky české a československé státnosti v Národním památníku na Vítkově.
Interaktivní výukový materiál má žákům otevřít nejrůznější témata československých dějin 20. století a propojit jejich teoretické vědomosti získané při výuce s konkrétními předměty ukrytými v muzejních expozicích. Jejich prostřednictvím se studenti mají blíže seznámit s muzeem jako institucí a s muzejními exponáty (pero, kterým byla podepsána Washingtonská deklarace; text Mnichovské dohody; dopisy Milady Horákové a Heliodora Píky psané pár hodin před popravou; posmrtná maska Jana Palacha a mnoho jiných), které mohou objasnit či dokreslit danou dějinnou událost a společenskou situaci určitého dějinného období. Vzniklý interaktivní vzdělávací materiál má doplňovat školní výuku a rozvíjet u žáků schopnost představit si dané dějinné období, schopnost vžít se do jeho hlavních postav a v neposlední řadě schopnost získávat informací a jejich následné zpracování.
V rámci aktivity bude vytvořena online expozice Křižovatek české a československé státnosti umožňující učiteli i studentům přednávštěvu objektu s popisem a fotografiemi nejvýznamějších exponátů a kompletní databáze muzejních expozic v ČR zabývajícími se tématy 20. století v Československu. Součástí této aktivity je také tzv. online kurátor, který umožní komunikaci žáků s odborníky v muzeu prostřednictvím nejnovějších komunikačních technologií.
Kontakt
Mgr. Pavlína Honzíková
pavlina_honzikova@nm.cz